Make eye-catching posters online with poster templates

Make eye-catching posters online with poster templates

Posters are perfect for advertising events, promoting products, or just adding a touch of class to your walls. Make one today with a unique poster template from Shutterstock Create.

How to make a poster
How to make a poster

The online poster maker you've been looking for
The online poster maker you've been looking for

Beautiful visual assets and creative intelligence
Krásná vizuální aktiva a kreativní inteligence

Tips and tricks for making eye-catching posters

The Most Common Poster Sizes and Dimensions for Print and Online

The Most Common Poster Sizes and Dimensions for Print and Online

Learn about how common poster sizes and dimensions factor into designs. Then, see how easy it is to create your own.

How to Make a Movie Poster for Your Film or Home Movie

How to Make a Movie Poster for Your Film or Home Movie

Understand what makes a great movie poster and why each element matters. Then, see how to make a movie poster on your own.

How to Create a Highly Informative Poster

How to Create a Highly Informative Poster

See the process of creating an effective informational poster and get poster examples to inspire your design process.

The Guide to Modern Poster Design

The Guide to Modern Poster Design

Beyond discovering their potential as an ad format, posters set trends and inspire us to change the world. Here's how to make them.

Často kladené dotazy týkající se plakátů


How do I make a poster online?

You've come to the right place since Create is a free poster maker you can use right now, right in your browser! Browse our library of poster templates or open a blank canvas in whichever poster size you prefer. (Common poster sizes range from 8.5" x 11", or A4, up to 24" x 36", which is roughly A1.) Once you've chosen a template or opened a blank canvas, you can make countless customizations using Create's built-in tools. Upload your own assets, insert text, apply filters and effects, and tweak everything until it's perfect. We've also got millions of stock assets you can add to your poster design any time. Experiment and iterate, and then export your amazing final design for print or web.


Jak vytvořím rámeček plakátu?

Existuje tolik způsobů, jak vytvořit plakátový rám, kolik je k vytvoření plakátu - to je, nekonečný! Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak je stále kutilství, je koupit nedokončený dřevěný rám z řemeslné dílny a poté ho smrknout nějakou barvou, zlatá fólie, nebo jiné ručně vyráběné detaily. Můžete také jít vše dovnitř vytvořením vlastního dřevěného rámu z řeziva, i když to může vyžadovat více dřevoobráběcích nástrojů, než většina z nás pokládá. Další snadnou možností je jít minimalistický. Kupte si nějaké základní kovové spony a ultratenký drát, a máte bezrámový „rám“ ve stylu umělecké galerie, který je směšně snadný (a levné). Vše, co teď potřebujete, je plakát k jeho vyplnění.


Jak mohu vytvořit plakát z obrázku?

Vytvořit vám dává spoustu způsobů, jak vytvořit plakát z obrázku, a to i bez zkušeností s designem. Můžete nahrát svůj obrázek a nechat jej neupravený pro věrný vzhled, nebo můžete pořídit stejný obrázek a použít jednoduché efekty, abyste okamžitě vytvořili umělecký pocit. Máme nástroje pro Warhol pop art, hráčské pixelové umění, tradiční napodobeniny obrazovky, ručně načrtnuté obrysy - pojmenujete to. Můžete také použít rychlé fotografické filtry, jako je černá a bílá nebo sépie, abyste zachovali fotografický vzhled, ale přesto vytvořili celou náladu. Změnit sílu jakéhokoliv filtru nebo efektu k dosažení posterized obrázek vzhled, který chcete.