Facebook hero

Šablony na Facebooku

Šablony Shutterstock na Facebooku usnadňují více než kdy jindy ovlivňovat kanály vašich sledujících. Zanechte svou stopu příspěvky, kryty, a reklamní šablony navržené profesionály a přizpůsobené tak, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Browse by subcategory

Tipy a triky pro vytváření poutavých obrázků na Facebooku

How to Create a Facebook Announcement

Jak vytvořit oznámení na Facebooku

Uvedení dobrého slova na Facebooku? Provedeme vás vytvořením dokonalého oznámení o sociálních médiích, bez ohledu na to, co chcete oznámit a jak to chcete oznámit.

10 Successful Facebook Shop Examples

10 Successful Facebook Shop Examples

Selling on Facebook? Check out these 10 Facebook Shop examples to find out what successful brands—big and small—are doing to get more sales.

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

Want to know how to make a Facebook shop? Find all the requirements and details you need to get the ball rolling.

Instagram Ad Design Guide for 2022

The Official Instagram Ad Design Guide

Over 1,000 photos are uploaded to Instagram each second. Here's how advertisers can make the most of their Instagram ads.

How to make a Facebook design
Jak vytvořit design na Facebooku

Stunning Facebook images in a few simple clicks
Ohromující obrázky na Facebooku několika jednoduchými kliknutími

Beautiful visual assets and creative intelligence
Krásná vizuální aktiva a kreativní inteligence

Časté dotazy týkající se navrhování pro Facebook


How do I use a Facebook template?

No matter if you're creating a Facebook ad, event cover, or sharable post, there's a perfect template waiting for you. Open a design platform like Shutterstock Create and browse the templates until you find the perfect base for your post or ad. Select the Facebook template and add, remove, and shuffle elements around until it looks just the way you want it. You can add images and other graphics, change colors to match your branding or campaign messaging, and fill in your text in a variety of attention-grabbing (and highly readable) fonts. Once you finish your tweaks and uploads, simply download your design and share it to Facebook. There's really no limit to what you can create!


What size is a Facebook cover photo?

Size your Facebook cover photos at 851 by 315 pixels. Be sure to include any crucial copy toward the center of the image, just in case your cover displays differently on devices other than your own. This way your cover will look more professional and your customers will be able to locate the information they need, all in one easy-to-find location.


Jak mohu sdílet příspěvek na Facebooku?

Přejděte na příspěvek, který chcete sdílet, a podívejte se do pravého horního rohu příspěvku. Klepnutím na tři tečky vpravo nahoře otevřete nabídku, která vám umožní změnit publikum. Nejprve klepněte na Upravit publikum a potom klepněte na nabídku Vybrat publikum. Nyní můžete změnit, kdo může sdílet váš příspěvek. Vyberte Veřejné a vaši zákazníci budou moci sdílet svůj příspěvek se svými vlastními přáteli a následovníky!