Facebook Event Covers - Hero

Facebook event cover photo design made easy

Take your Facebook event cover to the next level using Shutterstock's pro-designed templates. Add your own details and tweak the design all you want to make it truly unique.

How to make a Facebook event cover
How to make a Facebook event cover

Pro design tools for memorable Facebook events covers
Pro design tools for memorable Facebook event covers

Beautiful visual assets and creative intelligence
Beautiful visual assets and creative intelligence

Tipy a triky pro vytváření poutavých obálek událostí na Facebooku

27 Birthday Cards Ideas to Try at Home

Jak si vyrobit Halloween Facebook titulní fotografie

Strašidelná sezóna je nejlepší sezóna. Oslavte všechny věci, které v noci narazí, tipy na vytvoření nejstrašidelnějších halloweenských obalů na Facebooku.

18 Thoughtful Wedding Card Ideas

Navrhněte titulní fotografii na Facebooku a propagujte svou nadcházející událost

Propagace vaší nadcházející události? Otočte hlavy a sbírejte kliknutí s tipy pro vytváření poutavých, efektivní obrázky titulů událostí na Facebooku.

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

Want to know how to make a Facebook shop? Find all the requirements and details you need to get the ball rolling.

How to Create a Facebook Announcement

Jak vytvořit oznámení na Facebooku

Uvedení dobrého slova na Facebooku? Provedeme vás vytvořením dokonalého oznámení o sociálních médiích, bez ohledu na to, co chcete oznámit a jak to chcete oznámit.

Frequently asked questions about Facebook event cover photos


How do I add a cover photo to a Facebook event?

You can add a Facebook event cover to any event you host or cohost. First, log into your Facebook account and tap the button showing three parallel lines. This will give you a menu of options. Choose the one named Events (you may have to tap See More first). Go to Your Events, then Hosting. Select the event you would like to add a cover to. Tap Manage > Edit. Now you can tap Add Photo to either add a new cover photo or to replace an existing cover image. Once you've selected your new image, tap Done, then tap Done again in the top right. Boom, you have a brand new event cover!


What size should a Facebook event cover photo be?

Facebook recommends sizing your event covers at 1920 x 1005 pixels, or a 16:9 ratio. If your image is smaller, Facebook will stretch the image to fit, meaning that your image may end up being distorted. On the other hand, if your image is larger then Facebook may crop it, meaning part of your image (and possibly part of your carefully thought out messaging) will get cut off. Keeping an eye on your image size and designing your covers to carry the most essential information safely toward the center of the image will help prevent anything from obscuring that information.


Co bych měl zahrnout do své titulní fotografie události na Facebooku?

Obálka události na Facebooku má tři základní prvky. Začít, budete potřebovat úžasný obrázek, na který můžete založit svůj kryt. Může to být váš vlastní obrázek nebo licencovaný obrázek. (Zmínili jsme, že Shutterstock má knihovnu více než 4 miliony fotografií, vektorů a ilustrací?). Dále budete chtít své logo, nebo jinou grafiku značky vaši zákazníci rozpoznají. Konečně, musíte zahrnout nejdůležitější informace o své události na samotném obalu události. Udržujte svou grafiku a text na minimu, abyste zabránili nepřehlednému krytu a matoucím divákům, ale uveďte dostatek podrobností, aby vaši účastníci věděli, kdo jste a proč chtějí přijít na vaši akci. Nejlepší je také udržovat nejdůležitější konstrukční prvky a informace co nejblíže středu vašeho návrhu. Tím zabráníte tomu, aby se při nahrávání fotografie na Facebook odřízlo podél okrajů.