Facebook Carousel Ads - Hero

Udělejte ohromující reklamy na kolotoči na Facebooku během několika minut

Pomocí karuselových reklam na Facebooku můžete divákům přejet prstem doleva po různých úhlech a produktech. Zvýrazněte svou sbírku pomocí úžasných šablon Shutterstock.

How to make a Facebook carousel ad
How to make a Facebook carousel ad

Easy-to-use Facebook carousel ads for newbies and novices alike
Easy-to-use Facebook carousel ads for newbies and novices alike

Beautiful visual assets and creative intelligence
Beautiful visual assets and creative intelligence

Tips and tricks for making eye-catching Facebook carousel ads

How to Create a Facebook Announcement

Jak vytvořit oznámení na Facebooku

Uvedení dobrého slova na Facebooku? Provedeme vás vytvořením dokonalého oznámení o sociálních médiích, bez ohledu na to, co chcete oznámit a jak to chcete oznámit.

10 Successful Facebook Shop Examples

10 Successful Facebook Shop Examples

Selling on Facebook? Check out these 10 Facebook Shop examples to find out what successful brands—big and small—are doing to get more sales.

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

How to Make a Swoon-Worthy Facebook Shop

Want to know how to make a Facebook shop? Find all the requirements and details you need to get the ball rolling.

ig image sizes cover

Perfektní velikosti fotografií na Instagramu pro rok 2022

Považujte tento příspěvek za kompletního průvodce velikostmi fotografií na Instagramu, který vám umožní dobýt jednu z nejvíce vizuálně řízených platforem na webu.

Frequently asked questions about Facebook carousel ads


Are carousel ads effective?

Carousel ads are as effective as the sky is blue! This form of marketing has been proven to increase traffic a whopping 10x in the span of just a couple of months. Now that you know the marketing tactic is effective, it's equally important to know that not just anyone who uses this method gets more traffic. Your stylistic choices are what make a quality ad, well, quality. So, have fun, always, but also be wise. Customize bold brand colors, add text, graphics, and our versatile text effects for stand out ads that drive people to your page for all the right reasons!


What size is a Facebook carousel ad?

The recommended image size for Facebook carousel ads is 600 x 600 px. You'll have up to 10 images you can feature in your collection, so choose wisely and feature your best product angles. You'll have limited space to describe your images, with 90 characters of text and a succint 40 for the headline. Make 'em count!


Jak mám navrhnout reklamu na kolotoč na Facebooku?

Snadné! Jakkoli chcete - s několika logistickými recs. Vytváření usnadňuje vkládání trendů založených na datech do působivých reklam pomocí výkonných textových nástrojů, efektů a textur. I když máte volnou vládu při vytváření svých návrhů - buď s našimi přednastavenými šablonami, nebo s prázdným plátnem - je důležité mít na paměti vaše cílové publikum. Vaše stylistické volby určují účinnost reklamy. Použijte výrazné barvy značky k budování uznání a zvažte perspektivu spotřebitele. Co chcete, aby viděli a věděli o vás? Co jim můžete nabídnout? Pokud můžete odpovědět na tyto otázky ve své reklamě, gratuluji! Udělal jsi to.