Use Shutterstock Create's design tools to customize an Etsy mini banner that doesn't distract from your shopfront. Templates, images, graphics, and effects make the design process as easy as can be.

Vytvořte mini banner Etsy pomocí našich šablon a nástrojů

Pomocí návrhových nástrojů Shutterstock můžete přizpůsobit mini banner Etsy, který neodvádí pozornost od vašeho obchodu. Šablony, snímky, grafika, a efekty, aby proces návrhu tak snadné, jak jen může být.

How to make an Etsy mini banner
How to make an Etsy mini banner

Free tools and templates for awesome certificates
Enjoy customizable templates for your Etsy mini banner

Beautiful visual assets and creative intelligence
Beautiful visual assets and creative intelligence

Tips and tricks for making eye-catching Etsy mini banners

How to Make the Perfect Etsy Shop Icon

How to Make the Perfect Etsy Shop Icon

The Etsy shop icon: small but mighty! Make the most of this tiny square with a step-by-step tutorial and 10 creative examples to inspire you.

10 Etsy Banner Ideas and Tips for Your Storefront

10 Etsy Banner Ideas and Tips for Your Storefront

Lookng for inspiration for your Etsy shop banner? These Etsy banner types and themes that work for your storefront will get your creativity flowing.

Etsy Product Photography 101: Smartphone Tips

Etsy Product Photography 101: Smartphone Tips

Etsy images are the number one driver of sales. Take better Etsy photos on your smartphone with this guide to lighting, settings, edits, and more.

Film Your Own Etsy Video Listings Like a Pro

Film Your Own Etsy Video Listings Like a Pro

Make your own Etsy video listings like a pro. Find video sizes, styles, and techniques in this quick guide.

Frequently asked questions about Etsy mini banners


What is an Etsy mini banner?

Your Etsy banner is the most prominent design feature on your shop front. A mini banner (1200 x 160 pixels) is about half the size of a big banner (1200 x 300 pixels), and it's a good choice if you want to keep your banner from overshadowing your listings and shop icon.


Jaká je správná velikost mini banneru Etsy?

Mini banner Etsy by měl být 1200 x 160 pixelů, což je zhruba polovina výšky velkého banneru (1200 x 300 pixelů). Mini bannery se nezobrazují na mobilních zařízeních, díky čemuž se vaši návštěvníci soustředí na vaše produkty. Můžete zkontrolovat, jak efektivní je vaše velikost zobrazením přední části obchodu na různých zařízeních. Pokud vidíte, zda na něčem jiném než na notebooku nebo stolním počítači, je to znamení pro kontrolu velikosti banneru.


Jak vytvořím mini banner Etsy?

Pomocí návrhového programu, jako je Shutterstock Create, otevřete bezplatnou šablonu Etsy mini banner nebo prázdný dokument o velikosti 1200 x 160 pixelů. Přizpůsobte si design pomocí produktové fotografie, loga nebo čehokoli jiného, co se týká značky vašeho obchodu. Udržujte to jednoduché, protože nechcete odvádět pozornost od svého obchodu. Když jste spokojeni se svým designem, stáhněte si svůj nový mini banner a nahrajte jej do svého účtu. Voila, luxusní nový Etsy banner, který doplní vaši značku, spíše než rozptylovat od ní!